وبلاگ از انواع حسابداری تا نرم افزار حسابداری

از انواع حسابداری تا نرم افزار حسابداری

تاریخ انتشار: 1401/12/03

 
از دیرباز روش‌های گوناگونی برای رسیدگی به امور مالی کسب‌وکارها وجود داشته است. ترکیب و بهینه‌سازی این روش‌ها در گذر زمان به تولد علم حسابداری منجر شده است. مانند بسیاری از علوم دیگر، حسابداری شامل شاخه‌‌های متفاوتی می‌شود و کسب‌وکارها می‌توانند با توجه به اندازه‌ی شرکت و میزان فعالیت‌‌های مالی آن در راستای اهداف خود، انواع حسابداری را به کار ببرند.
 

فهرست مطالب

حسابداری چیست؟
استاندارد GAAP
استاندارد IFRS
مزایای حسابداری
تاریخچه‌ی حسابداری
انواع حسابداری
حسابداری مالی
حسابداری مدیریتی
حسابداری دولتی
حسابداری عمومی
حسابداری هزینه
حسابداری قانونی

حسابداری مالیاتی
حسابرسی
انواع حسابرسی
نرم‌افزار حسابداری
خرید نرم‌افزار حسابداری

 

حسابداری چیست؟

حسابداری به فرایند ثبت معاملات مالی مربوط به یک تجارت گفته می‌شود. این فرایند شامل خلاصه کردن، ارزیابی و گزارش دادن این معاملات به سازمان‌های نظارتی، تنظیم‌کنندگان و مالیات‌گیرندگان می‌شود. گزارشات مالی که در حسابداری استفاده می‌شوند یک خلاصه‌ی دقیق از تراکنش‌ها و معاملات مالی هستند که یک شرکت در طول سال مالی خود انجام داده است و خلاصه‌ای از عملیات‌های کسب‌وکار، وضعیت مالی و جریان نقدینگی سازمان ارائه می‌دهند.

راجع به مزایای حسابداری خودکار بخوانید: 15 مزیت برتر نرم‌افزار حسابداری خودکار با وجود یک نرم‌افزار حسابداری خودکار دیگر نیازی نیست نگران انجام عملیات‌های دستی و زمان‌بر ورود داده‌ها یا اصلاح صورت‌های بانکی باشید. صرفه‌جویی در زمان و کاهش احتمال خطا تنها بخش کوچکی از سودی است که استفاده از حسابداری خودکار به کسب‌وکار شما خواهد رساند.

استاندارد GAAP به چه معناست؟

استاندارد GAAP (Generally Accepted Accounting Principles) به معنای اصول حسابداری پذیرفته‌شده‌ی عمومی است. این اصول از مجموعه قوانین، استانداردها و دستورالعمل‌هایی به وجود آمده‌اند که توسط هیئت استانداردهای حسابداری مالی (FASB) وضع شده‌اند و تمام شرکت‌های عمومی در ایالات متحده‌ی آمریکا موظف هستند تا در زمان رسیدگی به حساب‌ها و امور مالی خود از این اصول پیروی کنند.
این استاندارد از 10 اصل تشکیل شده است که عبارتند از: اصل قانونمندی، اصل سازگاری، اصل صداقت، اصل ماندگاری روش‌ها، اصل عدم جبران، اصل احتیاط، اصل تداوم، اصل تناوب، اصل اهمیت و اصل حسن نیت. GAAP مجموعه‌ای از استانداردهای قانون‌محور است و در بیش‌تر مواقع با استانداردهای گزارش‌گیری مالی بین‌المللی (IFRS) مقایسه می‌شود.

استاندارد IFRS به چه معناست؟
استاندارد IFRS (International Financial Reporting Standards) مجموعه‌ای از قوانین حسابداری برای معاملات مالی شرکت‌های عمومی است. این قوانین با این هدف وضع شده‌اند تا سازمان را سازگار، شفاف و در سطح جهانی قابل مقایسه کنند. این استاندارد بیش‌تر در کشورهای اتحادیه‌ی اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که در آمریکا، استاندارد GAAP کاربرد بیش‌تری دارد.


مزایای حسابداری
طبیعی است که سهام‌داران یک سازمان می‌خواهند در جریان سود و زیان کسب‌وکار خود قرار بگیرند. در ادامه 5 مورد از مزایای استفاده از علم حسابداری ذکر شده است.


   
مزایای حسابداری

 

با مزایای استفاده از نرم‌افزار حسابداری برای شرکت خود آشنا شوید: مزایای نرم‌افزار حسابداری شرکتی؛ فاکتورهای مهم برای انتخاب نرم‌افزار حسابداری نرم‌افزار حسابداری شرکتی فراتر از متعادل کردن دفترهای مالی است و بسیاری از شرکت‌هایی که هنوز زیرساخت‌های لازم برای استفاده از سیستم ERP را ندارند از چنین نرم‌افزارهایی استفاده می‌کنند. اگر هنوز در انتخاب چنین نرم‌افزاری برای سازمان خود شک دارید این مقاله را از دست ندهید.  

تاریخچه‌ی حسابداری

    حسابداری از زمان تمدن‌های باستان وجود داشته است و اولین نشانه‌های آن به حوالی بین‌النهرین برمی‌گردد. همچنین شواهدی از توسعه‌ی سیستم‌های حسابداری در تمدن‌های مصر و بابل نیز دیده می‌شود. در روم و زمان حکومت آگوستوس نیز دولت به اطلاعات مالی دقیق دسترسی داشت.
    حسابداری دوبل یا دفترداری دوطرفه نیز برای اولین بار از خاورمیانه آغاز شد و به اروپا رفت. در ایتالیا، لوکا پاچیولی که به‌عنوان پدر علم حسابداری شناخته می‌شود، برای اولین بار کتابی در خصوص این سیستم به نگارش درآورد.
    در قرن نوزدهم، حسابداری به یک حرفه‌ی سازمان‌یافته تبدیل شد و پس از به هم پیوستن نهادهای حرفه‌ای محلی در انگلستان، موسسه‌ی حسابداران رسمی در سال 1880 تاسیس شد. در ایران نیز نخستین نشانه‌های تصویب قوانین مالیاتی و حسابداری به شکل امروزی، به دوران انقلاب مشروطه و مجلس شورای ملی برمی‌گردد.

 

انواع حسابداری

شاخه‌های گوناگونی از حسابداری وجود دارند که هرکدام مختص نیازهای مالی سازمان در یک حوزه‌ی خاص هستند. انواع حسابداری عبارتند از حسابداری مالی، مدیریتی، دولتی، عمومی، بهای تمام‌شده، قانونی، مالیاتی و حسابرسی. در ادامه، توضیحات این شاخه‌ها را مشاهده می‌کنید. 


    حسابداری مالی به کسب‌وکارها کمک می‌کند معاملات مالی خود را مسیریابی، ثبت و دسته‌بندی کنند. در این نوع از حسابداری معمولاً یک چرخه‌ی 8 مرحله‌ای دنبال می‌شود: