ابزار سیستم ساز سیاق


انتقال خط تولید نرم افزار به محل مشتری

 

در تعریف  جریان انجام پروژه های بزرگ نرم افزار های ERP نیازی وجود دارد که در صورت نیاز ماژول های نرم افزاری آماده یا best practice  ها باید بتوانند خود را تغییر داده و با شرایط یا صلاح کسب و کار مشتری تطبیق دهد. این تطبیق یا اصلاحا سایز کردن سیستم به تن سازمان با ابزار سیستم ساز انجام میشود.


ابزار یا نرم افزار سیستم ساز سیاق محصولی مشابه با c#  است که در آن کاربر آموزش دیده اجازه تغییر تمام لایه های( inter face , database, bisiness)  تمام محصولات و ماژول های نرم افزاری مورد استفاده سازمان خود را در محل خود سازمان دارد. دقت شود این موضوع با عقد قرارداد انجام پروژه های نرم افزاری توسط برنامه نویس ها کاملا متفاوت است.


در ابزار سیستم ساز یک نسخه از سورس تمام ماژول های آماده نرم افزار ها بر روی دیتابیس است ) نه در شرکت تولید کننده (که همین امر باعث میشود بتوان سورس محصول را در محل مشتری به نسبت نیاز مشتری تغییر داد بدون اینکه بقیه مشتریان تاثیری از این تغییر بگیرند.


تمام حدود 50 ماژول نرم افزاری یک پارچه سیاق خروجی سیستم ساز سیاق هستند و با سیتسم ساز تولید شده اند.


ابزار مشابه سیستم ساز کاملا ایرانی سیاق ابزار ABAP(Advanced Business Application Programming) شرکت sap به عنوان یکی از بزرگترین شرکتهای ارایه کننده ERP در سطح بین المللی است.


 


سیستم ساز سیاق چه بخشهایی دارد؟


 1. تعریف ماهیت‌ها و کلاس دیاگرامها نگهداری ارتباط با دیتابیس

 به روز رسانی اتوماتیک تغییرات در دیتابیس

امکان import و اتصال به جداول دیتابیس های سایر نرم افزار ها بر روی ماهیتهای سیاق


 1. فرم ساز
  1. محیط Form designer   

امکان استافاده از component های آماده و ویژه سیاق (مانند کامپوننت گرید و لیست باکس و کوبوها و html designer   و sql builderو داشبورد ساز و...)


  1. Compiler کد های جاوا و c#  و دلفی

قابلیت کد نویسی یا اسریپت نویسی برای تولید توابع یا سرویسها یا اسکریپت های خاص منظوره


  1. ایجاد و استفاده از تمپلیت های آماده

ایجاد نمونه فرمها یا کامپوننت های پر مصرف جهت استفاده در جریان پروژه ها


  1. ویزارد ایجاد فرمها در فرمساز   

ابزار ویزاردی برای ایجاد و طراحی فرمهای با ساختار مشخص مبتنی بر قواعد فریم ورک سیاق


  1. ویجت های آماده Hardcode  

امکان استفاده از ویجت های آماده جهت تسهیل در ایجاد فرم و عدم نیاز به تست. مانند ویجت ارسال sms  یا اتچ فایل یا اتصال به voip ,…


  1. Tester  اتوماتیک

تست اتوماتیک فرمهای ایجاد شده در لایه اینترفیس  -  تست اتوماتیک عملکرد سرویسها در لایه سرویس


 1. گزارش ساز report builder

امکان ایجاد انواع گزارشات سیستمی یا کاربر در دل نرم افزار سیاق- قابلیت اتصال به گزارش ساز از داخل سیاق و امکان دریافت انواع خروجی از گزارشات ساخته شده به واسطه API ها


 1. سرویس ساز

ایجاد انواع سرویس ها اتصال به وب سرویس ها و وب Api های سایر سامانه ها و امکان استفاده از آنها در دل سامانه های ایجاد شده در سیستم ساز سیاق


 1. مدیریت قوانین یا کنترل‌ها rule engine

ایجاد قوانینی که بالا درست عملکرد برنامه نویس های سیستم ساز صحت گردش داده ها را کنترل و از بروز خطا ممانعت کنند.


 1. فریم ورک سیاق

 مستندی که باید و نباید ها و قواعد کار با سیستم ساز را تشریح میکند. این مستند طی سالها و ویژه قواعد کد نویسی سیاق و سیستم ساز سیاق توسعه داده شده است. الزام به قواعد بیزنیسی سیستم ها در کنار قواعد  UX روی اینترفیسها در این مستند جمع بندی شده و عملکرد سیستم ساز و برنامه نویس سیستم ساز بر اساس این مستند است.


 1. زیر ساخت نسخه وب  سیاق

 کلیه نظام هایی که به همراه سیستم ساز به محصول تولید شده با سیستم ساز به ارث میرسد. قواعد زیر ساخت سیاق را از این بخش مطالعه فرمایید:

قواعد زیر ساخت نسخه های وب سیاق


 1. محصولات تکمیلی سیستم ساز سیاق

محصولاتی از سیاق با عملکرد مستقل که در کنار سیستم ساز قابل ارایه هستند. استفاده از این محصولات میتواند باعث سرعت و کیفیت بالاتر تولید محصولات دیگر شود. استفاده از این محصولات به عنوان یک فیچر اختیاری است. لیست محصولات را در این بخش مظالعه فرمایید:

محصولات تکمیلی سیستم ساز سیاق


زیر ساخت سیستم ساز سیاق


زیر ساخت به قابلیتها و فیچر هایی از نرم افزار سیستم ساز سیاق گفته میشود که کنار سیستم ساز وجود داشته و به شکل هارد کدی توسعه داده شده اند و ماژولهای تولید شده با سیستم ساز سیاق آنها را از سیستم ساز به ارث میبرد.

بسیاری از کارکرد های سیستمها و مزایای توسعه سریع سیستم ها از این زیر ساختار کمک میگیرند. با این زیر ساخت سیستم قبل از شروع به تولید بیش از درصد نیاز مندی خود را آماده در اختیار دارد.


زیر ساختهای سیستم ساز سیاق


 1. صفحه login

قواعد ورود به نرم افزار با تمام ریزه کاری و تمهیدات امنیتی ورود به سامانه ها. دارای تاییدیه از سازمان های معتبر دولتی و خصوصی در خصوص رعایت اصول امنیتی


 1. صفحه اصلی desktop  


 1. ساختار کاربران  


 1. دسترسی ها و رولها


 1. سیستم LOG


 1. کامپوننت ها، فونت و پک آیکن‌ها سیاق
 1. معرفی شرکت و شناسایی مالک

فرم ویژه معرفی شرکت معرفی مالک نرم افزار و ارتباطات آن با سایت برای تغییر مالکیت نرم افزار


 1. نظام به روز رسانی اتوماتیک


 1. زیر ساخت بین المللی


 1. ساختار سال مالی

زیر ساخت تعریف و تغییر دوره های مالی که ساری و جاری در کلیه فرمهای نرم افزار است


 1. نظام برچسب گذاری


 1. notify  center

نظام استاندارد اطلاع دادن یا هشدار دادن به یک کاربر یا گروهی از کاربران به واسطه انواع اینترفیسهای موجود صفحه اول و نسخه موبایل و...


 1. سیستم اطلاع رسانی- تابلو اعلانات  

ایجاد اسناد در سیستم تابلو اعلانات و تعیین زمان و کابر یا گروه هایی از کاربران که باید آنرا مشاهده کنند


 1. پشتیبان گیری و بازیابی


 1. SAM Manager  seyagh application

محصولات جانبی

محصولات جانبی سیستم ساز ابزارهایی نرم افزاری هستند که در کنار سیستم ساز میتوانند کمک کننده بوده و به توسعه سریع سیستمها کمک کنند.  


 1. پرتال پشتیبانی

پرتال مشتریان نرم افزاری است برای ارتباط کاربران سیستمهای تولید شده با سیستم ساز سیاق با واحد پشتیبانی و فروش محصولات نرم افزاری و دارای بخشهای ذیل است.


 1. پرتال خارجی

درگاه ارتباطی مشتریان خود سازمان با سازمان که در ارتباط با ماژولهای مختلف میتواند کارکرد های متعددی داشته باشد:


 1. داشبورد و نماداده ها (Over view)

اتصال به داده های داخلی سیاق و یا داده های موجود در سایر سامانه و ارایه گزارشات و نمودار ها و گزارشات تحلیل از داده ها


 1. سنترها seyagh centers

سنتر ها یا مراکز عملیاتی ابزارهایی هستند استاندارد که معمولا در دل عملیات ماژولها ممکن است به آنها نیاز داشته باشیم. وجود این سنتر ها برنامه نویس سیستم ساز را از بسیاری از درگیری ها و حاشیه های عملیاتی کار بی نیاز میکند.

این ابزارها علاوه بر اینکه در جریان تولید ماژولها و پیکر بندی و وسط فلو ها میتوانند صدا زده شوند خودشان نیز به تنهایی قابلیت عملکرد و عملیات دارند.


 1. چت کاربران درون سازمان

ابزار بومی چت بین کاربران داخل سازمان که با تکنولوژی ارتباط بین کلاینت ها توسعه داده شده است و بر روی سرور بار نمی آورد. دسترسی ها و ثبت سوابق صحبتها و... از قابلیتهای آن است. 1. تقویم کاری

ایجاد یادداشت ها و یادآوری ها و ایجاد کار روی تقویم


 1. پلتفرم اندروید

نسخه موبایل سیاق که به سرور اصلی متصل میشود و به واسطه آن میتوان گزارشات و داشبوردها را مشاهده کرد. همچنین آلارم ها و اطلاع رسانی ها هم در نسخه موبایل وجود دارد. این پلت فرم در طرح های توسعه سیاق برای کاربر های بیشتر قرار دارد.


 1. سیستم لاگ کامل

 ابزاری برای  لاگ کامل عملکرد کاربر Seyagh Full log

تمام لاگ های معمول بازار از جمله ابزار log پیش فرض سیستم ساز سیاق که به عنوان زیر ساخت توضیح داده شده است تنها دسترسی یا حذف یا ویرایش و یا اضافه کردن یک ماهیت توسط یک کاربر را ثبت و گزارش دهی میکنند.

ثب log مربوط به اینکه کاربر در جریان ویرایش چه فیلد هایی را به ریز ویرایش کرده است و مقدار قبلی چه بوده است و تبدیل به چه شده است یعنی حجم عظیمی از اطلاعات که در حالت عادی قابل رصد و ثبت و نگهداری نیست.

ابزار Seyagh Full Log سیاق به روش منحصر بفردی log کامل تغییرات داده ها را پوشش میدهد.


 1. نظام نظر سنجی


 1. ساختار چارت سازمانی

ساختار  تشکیلات و چارت سازمانی با قواعد استاندارد سیاق جزئی از پیش نیازهای اجرای نظامهای BPMS است که البته در تعریف دسترسی ها هم کاربرد دارد. 1. قابلیت فراخوانی API ها

مشابه با تمام نرم افزارهای سرویس گرا سیاق نیز میتواند اجازه call کردن تمام API  ها لایه بزینس خود را به کاربر بیرون از سیاق دسترسی دهد.

شناسنامه سرویس ها و روش استفاده در ابزار مشخصی گنجانده شده است.


 1. نظام شعب یا SBU

نرم افزار سیاق مجهز به ابزارهای خاصی برای مدیریت داده های وارد شده در نرم افزار در قالب استانداردهای SBU است. بدین معنی که هر کاربر به یک یا چند شعبه منتسب میشود و فقط میتواند اطلاعات ثبت شده مربوط به شعبه خود را ببیند. مانند واحد های عملیاتی مراکز استان برخی کسب و کارهای بزرگ یا فروشگاههای متعدد سطح شهر که هر کدام فقط اطلاعات مالی و پرسنلی و... خود را میبینند ولی در واقعیت داده ها روی هم و یک جا هستند.


 1. نظام راهنما

ایجاد هر فرم یا هر ماژولی در نرم افزار سیستم ساز سیاق این قابلیت را به برنامه نویس میدهد که راهنمای فرم یا ماژول را در بخش مشخصی وارد کند و سیستم موقع نمایش فرمها دسترسی های به راهنما ها را به صورت اتوماتیک راهبری میکند. این قابلیت با کمک مرکز اسناد سیاق عملیاتی شده میشود.


 1. مرکز اسناد

نظامی موازی با نرم افزارهای سیاق که وظیفه ذخیره سازی و نمایش و ورژنینگ انواع اقسام اسناد و فایل ها را بر عهده دارد و بقیه سامانه ها سرویس لازم را اریه میکند.

قابلیت تعریف ورژن های متخلف یک سند . توکن دسترسی و تنظیم دستری ها در حالت مشاهده و ویرایش و... از قابلیتهای این سیستم است. به دلیل جلوگیری از حجم دیتابیس اصلی این داده ها در دیتابیس دیگری نگهداری میشوند.


 1. ابزار شابلون تبدیل ماهیت

ابزاری در دل سیستم ساز سیاق که میتوان به واسطه آن از یک یا چند ابجکت به یک یا چند ابجکت دیگر رسید. قواعد تبدیل و استفاده از داده های ابجکت مبدا و نتیجه گیری روی ابجکت مقصد در این ابزار تدوین میشود. به طور مثال میتوان یک گردش بانک را به این ابزار داد و خروجی آن یک سند خزانه یا سند حسابداری گرفت و ثبت کرد. این ابزار کمک زیادی به راحتی انجام کارها و برنامه نویسی آن میکند.